5 טיפים לבניית כלוב ציפורים

 

בנייה נכונה של כלוב ציפורים יכולה להתאים כתחביב או כחלק מענף החקלאות. במאמר הבא נסביר כיצד בונים כלוב כזה, באיזה רשת משתמשים ועל מה אסור להתפשר

 

כלוב ציפורים משמש לשלל צרכים ומטרות. קודם כל, רבים משתמשים בכלוב מן הסוג הזה על מנת לגדל ציפורים ותוכים. במקרים כאלה מדובר על כלוב שנבנה כתחביב, או על ידי בעלי מקצוע או על ידי אנשים פרטיים. לשם השוואה, שימוש אחר לגמרי נפוץ בענף החקלאות. בענפי החקלאות השונים, בונים כלוב ציפורים גם עבור מעופפים שמיועדים למכירה וגם כאלה שהם חלק מהמשק. אבל בכל מקרה, חשוב לבנות את הכלוב בצורה נכונה ובהתבסס על 5 טיפים לפחות:

 

1. בחרו היטב את סוג הרשת 
רשת לכלוב ציפורים יכולה להיות עבה או רגילה. הגודל של רשת רגילה הוא בדרך כלל 2 מטר על 1 מטר, בעוד הגודל המומלץ עבור רשת עבה הוא 3 מטר על 1 מטר. עם זאת, בדגמים עבים של רשת לכלוב ציפורים אפשר גם להסתפק בגודל של 3 מטר על 1.2 מטר או על 0.7 מטר לפי סוג הציפורים שמיועדים להיכנס פנימה. בכל מקרה של התלבטות, כדאי להתייעץ עם בעלי מקצוע ולשאוב השראה מתמונות של כלובים שונים.


2. התאימו את הכלוב לציפורים
הטעות הנפוצה היא להסתפק רק במידע טכני על רשת לכלוב ציפורים כדי לבצע את הפרויקט. אז נכון שהמידע הזה חשוב והוא אף משפיע על האופן שבו הרשת תיראה, אך לא פחות קריטי להתאים את התוצאה לציפורים. אם למשל הכלוב קטן או גדול מדי, זה עלול לגרום לדחק אצל הציפורים ואף להחמיר עד כדי מוות.

3. אל תשכחו לעשות מחיצות
בנייה נכונה של כלוב ציפורים נמדדת גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך. בטווח הקצר אולי יודעים איזה סוג של ציפורים מתכננים להכניס אל תוך הכלוב, אך בטווח הארוך עשויים להיות שינויים. אז אם רוצים שהכלוב יתאים לציפורים שונות, צריך לבנות אותו גדול ועם מחיצות. בעזרת מחיצות אפשר למשל לגדל בתוך הכלוב גם תוכונים או קוקוטלים וגם ציפורי אהבה. 

4. בדקו איזה מיקום יהיה אידיאלי
המיקום של כלוב ציפורים חשוב והוא משפיע על האופן שבו בונים אותו. אם רוצים לקבע את הכלוב אל הקרקע או אל הקיר, צריך לבחור מיקום אידיאלי שיתאים לציפורים לכל אורך השנה. ברוב המקרים אפשר אפילו לבנות כלוב לציפורים במרפסת, אבל כאן צריך להיזהר מפורצים או גנבים. במידה ובוחרים לבנות את הכלוב בחצר, צריך לבדוק שיש אליו גישה.

5. הגדירו את התקציב
החדשות הטובות הן שהעלות של בניית כלוב ציפורים היא פחות או יותר בסיסי. עם זאת, יש הבדל בין שימוש בעץ טבעי, אלומיניום או ברזל. ההמלצה היא להסתפק באלומיניום או ברזל כדי לחסוך בהוצאות, אך צריך לבדוק מה איכות חומרי הגלם. כאשר בודקים את האיכות של חומרי הגלם, מוודאים בעיקר שהכלוב לא יסבול מחלודה. לאחר מכן, בודקים האם ניתן לבצע התאמות ושינויים גם אחרי שמכניסים פנימה את הציפורים.

 

איזה אביזרים צריך להפעלת הכלוב?

 

על אף כל האמור לעיל, הבנייה של כלוב ציפורים היא רק הצעד הראשון בתהליך ארוך יותר. בתהליך הזה, לא מסתפקים בבניה של הכלוב עצמו אלא מוסיפים אליו אביזרים שונים. אביזרים אלו מאפשרים להאכיל ולהשקות את הציפורים ובחלק מהמקרים הם גם מונעים מריבות ביניהם. אם רוצים, ניתן לרכוש את האביזרים יחד עם החומרים לבנייה.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
י.ל פרץ 16, תל אביב 66835  |  טל': 072-3217241 |  פקס: 03-6872515 |  דוא"ל:  info@hbv.co.il  | שעות פעילות: א'-ה'  16:00-7:30, ו' 12:00-7:30